.: Strona Głowna
.: Paw Indyjski
.: Hodowla Pawi
.: Inkubator lęgowy
.: Porady
.: Galeria
.: Oferta
.: Kontakt
.: Linki


Paw indyjski

(Pavo cristatus) popularnie zwany Paw Niebieski jest dużym ptakiem grzebiącym z rodziny kurowatych, pochodzącym z Azji zamieszkujący pierwotnie Indie, Pakistan i Cejlon. W wielu miejscach na świecie zdziczałe ptaki utworzyły samoutrzymujące się populacje. Jako ptak hodowlany często spotykany w hodowlach hobbystycznych, parkach i ogrodach przydomowych na całym świecie.

Cechy gatunku

 
Samiec bardzo barwny. Głowa i szyja oraz pierś i brzuch błękitne, z metalicznym niebieskawym połyskiem, na głowie czub z piór tworzący koronę, grzbiet zielony z metalicznym połyskiem, skrzydła brązowe zależnie od mutacji z czarnymi prążkami. Właściwy ogon stosunkowo krótki, biało-brązowy. To co nazywa się "pawim ogonem" to w rzeczywistości tren utworzony przez wydłużone pióra pokryw nadogonowych. Na końcówce brązowozielonych piór znajdują się "pawie oka", na które składają się koncentryczne kręgi: czarny, niebieski, płowy i żółty. Samice mają wierzch ciała brązowawy, spód jasny. Nie posiadają również trenu, mają natomiast koronę na głowie. Tren samca osiaga ostateczną długość między 3 a 6 rokiem życia. Pawie tworzą haremy, w których na jednego samca przypada 2 do 5 samic.

Odmiany hodowlane

 
Paw jest jeden z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych, znany już w starożytnym Egipcie.
W Polsce był i jest chlubą pałaców i dworów, a pióra są ozdobą ludowych czapek krakowskich. W hodowli powstało wiele odmian, z których najstarsze i najpopularniejsze są:
Odmiana biała - forma albinotyczna, białe zarówno koguty jak i kury.
Odmiana czarnoskrzydła -Najbardzie ceniona przez hodowców (najdroższa) samiec ma czarne pokrywy skrzydłowe, a samice są ubarwione podobnie jak formy dzikie, lecz są od nich mniejsze.
paw czarnoskrzydły

Odmiana plamkowana - ubarwione jak forma dzika, lecz w różnym stopniu pokryte białymi cętkami.

plamowata odmiana pawia

Wymiary średnie 
długość ciała samicy około 80 - 95 cm
długość ciała samca około 220 - 225 cm
rozpiętość skrzydeł około 140 - 170 cm
waga ok. 2500 - 6000 g
Biotop 
Lasy strefy tropikalnej oraz nadrzeczne zarośla.
Gniazdo 
Na wolności w gęstych zaroślach, na ziemi.
Jaja 
W niewoli wyprowadza do 3 lęgów w roku. W zniesieniu 3 do 5 jaj, w niewoli 6 do 8.
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres 28 dni wyłącznie przez samicę.
Pożywienie 
Wszystkożerny, zjada zarówno nasiona jak i zwierzęta, zarówno bezkręgowce jak i drobne kręgowce podobnie jak bażanty i inne kuraki, w tym jadowite węże.
Ochrona 
W Indiach traktowany z sympatią, jako tępiciel węży i skorpionów, oraz ze względu na czujność - na widok drapieżnika (np. tygrysa) wszczyna głośny alarm.
Tekst w części zapożyczony z wikipedia.pl